Yeşil Çatı Sistemlerinde Evercem DPS

İlk kullanımı MÖ 2500’lü yıllara kadar uzanan yeşil çatı sistemine en yalın ifade ile bir binanın üzerindeki çatı bahçesi deyebiliriz.

Dünyada “ekolojik çatı” “yaşayan çatı” olarak da tanımlanan yeşil çatılar öncelikle eko sistemin sürdürülebilirliği açısından çok fazla önem taşımakta.

Yeşil çatı sistemleri artık modern mimarinin hızla geliştiği ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Çünkü yeşil çatı sistemlerinin bize çok yönlü faydası var. Bu nedenle yeşil çatı sistemleri artık ihtiyaç duyulan bir trend.


Yeşil Çatılar Bize Ne Kazandırır?

Yeşil çatılar öncelikle kent sağlığı açısından önemli. Özellikle sıcak kentlerde çok iyi bir çözüm sunuyor. Bundan 10 yıl kadar önce Chicago’da yazın aşırı sıcakta insanlar zorlanırken çözüm olarak kentteki birçok binanın çatısına bahçe yapılıyor. Yani yeşil çatı uygulaması yapılıyor. Bu yeşil çatıların hem uygulandıkları binaları hem de kenti serinlettiği uzmanlar tarafından gözlemleniyor.

Yeşil çatılar hem binayı hem de kenti serinletiyor. Şiddetli yağmur ve sel baskınları, aşırı kent sıcaklıkları ve atmosfer kirliliği gibi iklim değişikliklerine neden olan olaylara karşı bir ölçüde çözüm sunuyor

Yeşil çatılar hem daha ekolojik, daha estetik ve pratik yararlar sunuyor bize. Bitkiler, kuşlar, kelebekler için yaşam ortamlarının artmasını sağlıyor. İnsanlar için alternatif sosyal yaşam alanları sunuyor. Karbondioksiti ve diğer zararlı kirliliği çekiyor, havayı filtre ediyor, oksijen üretimi sağlıyor, buharlaşmayla havaya serinlik katıyor. Rüzgar hızını azaltıyor ve ses dalgalarını emerek gürültüyü de azaltıyor.Kısacası tüm canlılar için yaşam ortamları açısından olumlu koşullar yaratıyor

Sıradan bir çatı sistemi ile kıyaslandığında yeşil çatı sisteminin kurulum maliyeti yüksek görünse de teknolojinin gelişmesi, talebin artması maliyetin düşmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil çatılar sıradan çatılara oranla daha fazla dayanmakta ve bir defa yapıldıktan sonra sıradan çatılarla kıyaslanmayacak ölçüde kişilere veya kamuya; çevresel, sosyal ve ekonomik faydalar sağlamaktadır.

Yeşil çatı sisteminin katmanları en alttan başlayarak sırasıyla şöyle:

Çatı Konstrüksiyonu

Su Yalıtımı

Kök Tutucu Tabaka

Mekanik Etkilere Karşı Koruyucu ve Nem Tutucu Tabaka

Filtre ve Drenaj Tabakası

Bitki Taşıyıcı Tabaka

Bitkiler

İşte bu katmanlardan ilk ve en önemlisi betonun yalıtımı.


Yeşil Çatılarda Su Yalıtımı İçin: Evercem DPS

Evercem DPS beton yalıtımı için size kesin çözümü sunar.

Evercem DPS betonlaşmış tüm alanların korunması, su geçirmez hale getirilmesi, güçlendirilmesi ve sağlamlaştırılması için beton ve çimento yüzeyler üzerine uygulanır.

Yeşil çatı sistemlerinde beton yalıtımı için Evercem DPS’i kullanarak hem doğru bir teknoloji kullanmış olursunuz hem de en ekonomik sonucu elde edersiniz.

Evercem DPS kullanışlı, güvenli ve çevre dostudur. Renksiz, kokusuz, su bazlı bir yeşil üründür.

Evercem ürünleri hakkında detaylı bilgi için : EVERCEM

GERİ DÖN