Yapılar, duvarlar ve renkler

İç ve dış cephede renk seçimi nasıl olmalı?

Keyifli olduğumuz ya da keyifli olmak, iyi görünmek istediğimiz günlerde genellikle sıcak, parlak renkli giysi ve takıları tercih ederiz. Peki ya içinde yaşadığımız evlerimizin, işyerlerimizin duvarlarının, dolaplarının, kapı ve pencerelerinin, ferforjelerinin, hatta çatısının rengi ne olacak?

Rengi üzerine fazla düşünülmeden boyanmış duvarlar; kiri göstermesin diye seçilmiş halılar, mobilyalar içinde yıllar boyu yaşamak bizi nasıl etkiler?

Geçmişte arabalar çoğunlukla siyah, binalar gri idi. Tasarımcılar zaman içinde hemen her şeyi renklendirdi. Ayakkabılarımızdan cep telefonlarımıza kadar artık her şey rengarenk. Ama binalarımızın iç-dış cephe duvarlarına hâlâ soluk, mat, ölgün renkler hakim. Oysaki artık iç-dış cephe yalıtım kaplaması Climate Active Paint pek çok seçenek sunuyor. Kim dinamik görünen, mutluluk veren bir eve girmek istemez ki...

Sıcak renkler, soğuk renkler ve yalıtım

Kırmızı güçlü bir renktir. Dikkat çekicidir, canlıdır, erildir. Etkisi fizikseldir. Cesaret, enerji, heyecan gibi olumlu; saldırganlık, zorlama, kararsızlık gibi olumsuz duygulara işaret eder.

Mavi zihnin rengidir. Serin, sakin, yatıştırıcıdır. İletişim, güven, huzur gibi olumlu; soğukluk, duygusuzluk, hoşnutsuzluk gibi olumsuz duygulara işaret eder.

Sarı duygusaldır. İyimserlik, samimiyet, benlik saygısı gibi olumlu; korku, endişe, istikrarsızlık gibi olumsuzluklara işaret eder.

Yeşil ise dengenin rengidir. Uyum, ferahlık, güven gibi olumlu; durgunluk, sıkıntı, engel gibi olumsuz duygulara işaret eder.

Sıcak renkler kırmızı, sarı ve turuncudur.

Soğuk renkler mavi, yeşil ve mordur.

Siyah ve beyaz nötrdür. Renklerin algısal ve psikolojik etkileri kültürlere ve bireysel etmenlere göre değişebilir ve tartışılabilir olmakla birlikte; sıcak renkler canlı, neşeli, heyecanlıdır. Mekanların soğuk bölümlerinde kullanıldığında sıcaklık hissi yaratırlar. Oturma odalarında, yemek odalarında, mutfakta diyaloğu teşvik eder, iştah açarlar. Soğuk renkler ise sakin, rahat, ferah, doğal, tazedirler. Mekanların sıcak bölümlerinde kullanıldığında serinlik hissi yaratırlar. Sakin, dinlendirici bir uyku için yatak odalarında, rahatlamak ve tazelenmek için banyolarda düşünülebilecek renklerdir.

Akdeniz ve Ege’deki yapıların çatı ya da iç-dış cephe duvarları için soğuk renkler, ülkemizin soğuk bölgelerinde ise sıcak renkler tercih edilse iyi bir denge yakalanabillir.

Yapı bir-iki katlı ise büyük göstermek için sıcak renkler; yapı büyükse makul ölçülerde göstermek için soğuk renkler tercih edilebilir.

İç-dış cephe duvarları için tek bir renge mahkum değiliz elbette; kombinasyonlar da yapılabilir. Renk kombinasyonlarında soğuk renklerin daha fazla, sıcak renklerin az ve kararında kullanılması uyum sağlar.

İç-dış cephe duvarlarının, çatının rengi bizi ve ailemizi duygusal ve fiziksel anlamda etkileyebilir. Yeşil bir bina huzuru çağrıştırır. Mavi bir bina süküneti. Turuncu bir bina ilk farkedilendir, sarı bir bina hızlı terk edilmesi gereken. Pembe binadakiler büyük olasılıkla duygusal ve romantiktir, beyaz binadakilerin önceliği temizlik ve saflıktır. Kimse siyah bir binada oturmak istemez, yastır; devlet ağırlığını gri binalarda da korur.

Climate Active Paint renk seçenekleri

Renk evrensel bir dildir. Her renk konuşur. Her renk etkiler. Her renk yönlendirir. Dolayısıyla iç-dış cephe duvarlarında ve çatıda da renk seçimi önemli.

Artık ne hantal, ağır, renksiz yalıtıma, ne de sınırlı işleve sahip boyalara mahkum değilsiniz. Çünkü mantolama ve üzerine boya dönemi bitti.

Nanoteknolojik yalıtım kaplaması Climate Active Paint, dış cephe ve çatıda ısı ve su yalıtımı; iç cephede ısı yalıtımı ve rutubet kontrolü sağlarken 100 binden fazla renk / ton seçeneği ile yaşam alanlarınızı istediğiniz şekilde tasarlamanıza da olanak sağlar. Üstelik kir tutmaz, lekelenmez, solmaz. Silinebilir ve yıkanabilir.

5 yıl pırıl pırıl kalan renkleriyle, insana ve doğaya zarar vermeyen ve nefes alabilen thermoseramik membran yapısıyla Climate Active Paint sizin de tercihiniz olsun; hem bina nefes alsın, hem de siz...

GERİ DÖN