Yanmayan Dış Cephe Yalıtım Kaplaması

Anımsarsınız, 13 Haziran 2017 tarihinde, İngiltere’de Londra’nın batısında yer alan çok katlı bir binada yangın çıkmış; çok sayıda kişi maalesef hayatını kaybetmişti.

İngiliz Guardian gazetesi, yanan binanın 2 yıl süren yenileme çalışmaları boyunca yapılan denetlemelere rağmen, dış kaplamasında kolay tutuşan bir malzemenin kullanılmış olduğunu yazdı. Daha önce Maliye Bakanı Philliph Hammond da kaplamanın yanıcı ve AB ile ABD’de kullanımı yasak bir maddeden yapıldığını açıklamış.

İngiltere’de, yangın riskine karşı güvenlik denetiminden geçen 34 yüksek bina sınıfta kalmış. Denetlenen binaların dış cephelerinin, yangına dayanıklı olmayan malzemeyle kaplandığı tespit edilmiş.

Bu üzücü gelişmelerden de anladığınız üzere bir binanın dış cephe kaplaması hayati önem taşır. Tüm bina kaplamalarının kesinlikle yanmaz malzemeden oluşması gerekir. Teknolojik Yapı Merkezi olarak yıllardır bu konuda sektörümüze ve halkımıza bilgi aktarmaya çalışıyoruz. İşte tam da bu nedenle tüm yalıtım kaplamalarımız A1 sınıfı hiç yanmaz malzemeden oluşuyor.

ClimateActivePaint yalıtım kaplamalarının tümü A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahiptir.

Kaplama Neden Yanar?

Binaların dış cephe kaplamasının yangında tutuşmasının nedenlerini üç ana başlıkta özetleyelim.

Birinci neden: Bina içinde bir yangın çıkmış olabilir. Binanın içinde herhangi bir nedenle meydana gelen yangının duvar boşluklarından geçerek dış cephe kaplamasını tutuşturmasıdır.

İkinci neden: Binanın yakınındaki bir yangın oluşmuştur. Bu yangındaki yanıcı ürünler binanın dış cephesine ulaşarak dış cephe malzemesini tutuşturabilir.

Üçüncü neden: Binaya yakın bir yerde çıkan yangından dolayı oluşan ısı, radyasyonla dış cephe kaplamasına ulaşarak dış cephe kaplamasını tutuşturabilir.

Binaların dış cephesinde kullanılan kaplamalar, uzun bilimsel çalışmalar sonucunda yanmaz hale getirilmiştir. ClimateActivePaint bu grup içerisinde yer alan bir kaplamadır. Yalıtım ve diğer kaplama malzemelerinin hiç yanmaz A1 sınıfı olması şarttır. Tabii ki dış cephe yalıtım kaplamalarında olması gereken tek özellik yanmazlık değildir. Bunun yanı sıra pek çok parametre bulunmaktadır. Bunlarla birlikte yanmazlık bunların başında gelir.

GERİ DÖN