Yalıtımda kaliteli malzeme seçin

Evinize yalıtım yaptırırken en çok zamanı ve yatırımı uygulayıcı firmaların nitelikli, kaliteli işçiliğine ayırırsınız. Eğer zamandan ve maliyetten zarar etmek istemiyorsanız en başta kaliteli malzeme seçimi yapmalısınız. Yalıtım yaptırmadan evvel gerekli tespitleri yaptırdıktan sonra yalıtım malzemesi seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Malzeme kaliteli olmazsa yapacağınız tüm yatırım boşa gider.

Malzeme seçerken

Yalıtım kaplamasını seçerken markasına dikkat edin. Markanın araştırmasını yapın, üretici veya distribütör firmadan detaylı bilgi isteyin. Yalıtım yaptıracağınız yapının özelliklerini belirterek en uygun yalıtım için hangi malzemenin ve hangi uygulamanın yapılması gerektiği konusunda bilgi alın. Bu konuda üretici ya da distribütör firmaları aramaktan çekinmeyin. Çünkü malzemesine güvenen firmalar bu konuda size çok detaylı bilgi aktarabilir.

Seçtiğiniz malzemenin yalıtım yapan uygulayıcı firma tarafından kullanıldığına emin olun. Bunun için malzemenin açılmamış ambalajlarını kontrol edin ve uygulama süresince işinizi bu açıdan sıklıkla takip edin. Toplama malzeme olmamasına dikkat edin. Markaların garanti konusunda verdikleri teminatları değerlendirin ve uygulayıcı firmadan bunları isteyin. Sözleşmenizde seçtiğiniz malzemenin marka adını belirtmeyi unutmayın.

Eğer kaliteli malzeme seçimi yaparsanız, markayı üreten firma malzeme ile ilgili her türlü güvenceyi belirlediği koşullarda size verecektir. Bundan sonra iş uygulayıcı firmanın işi. Uygulamadan kaynaklanan harhangi olumsuz bir durum olduğunda üretici firmalar size bunu tespit edebilirler. İstenmeyen bir durum yaşanmaması için uygulayıcı firmanın, seçtiğiniz markanın bayisi olup olmadığını kontrol edin. Hatta firma hakkında üretici ya da distribütör firmadan bilgi alın.

Yalıtımda en önemli faktörlerden biri doğru malzeme seçimidir. Eğer doğru malzeme seçimi yapıp, doğru firmaya uygulatırsanız her açıdan kazanırsınız. Zaman açısından, parasal açıdan ve en önemlisi sağlık açısından.

Seçeceğiniz malzemenin;

-İnsan sağlığına zararı olmamasına, antialerjik olmasına

-Yeşil ürün olmasına,

-Uzun süre dayanıklı olmasına,

-Kolay uygulanabilir olmasına,

-Enerji Kimlik Belgesi alınabiliyor olmasına

-Kolayca temizlenebilir olmasına

dikkat edin. En önemlisi malzemenin nasıl çalıştığını öğrenin. Malzemenin içerdiği teknik yapısal özelliklerini irdeleyerek bunu öğrenebilirsiniz.

Seçtiğiniz malzeme ile yalıtılmış referansları mutlaka araştırın.

Unutmayın, kaliteli yalıtıma yapılan yatırım aynı zamanda sağlığa, doğaya ve ekonomiye yapılmış yatırımdır.

GERİ DÖN