Yalıtım Yaptırmadan Önce

Binanıza en doğru yalıtımı yaptırmak için önce ne yapmalısınız?


Bildiğiniz gibi “Yalıtım Şart” sosyal sorumluluk kampanyamız dahilinde kamuoyundan bize gelen soruları yanıtlıyoruz.

“Doğru yalıtım için karar vermeden önce ne yapmalıyız?” Bu en çok sorulan soru.

Yalıtım yaptırmadan ya da yalıtım uygulamasını yapacak firmaya karar vermeden önce bir dizi yapmanız gereken işlem var. Bunlar çok zor değil sadece biraz vakit ayırıp incelemeniz yeterli.


İlk iş olarak uzmana danışın!

Yalıtım yaptırmak için herhangi bir uygulayıcı firma ile görüşmeden evvel öncelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş “enerji verimliliği” konusunda çalışan bir danışmanlık firmasına başvurmalısınız. Artık bu konuda çalışan pek çok uzman firma var. Zaten mevcut binalar için 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız.

Bu belge olmadan binanızı satamaz, kiraya veremezsiniz; yüksek vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. İşte bu belgeyi sadece yetkili enerji verimlilik danışmanlık firmaları verebiliyor.

Enerji verimlilik danışmanlık firmasından istemeniz halinde binanız için durum tespiti yaptırabilirsiniz.

Binanızdaki enerji tüketim durumu, iklimsel koşulları, yapısal koşulları vb. Bunu yaptırmadan doğru bir yalıtım yaptırmak mümkün değildir. Enerji verimliliği danışmanlık firmaları bunu yapıp size raporlandırabilirler. Binadaki kayıp, kaçakları tespit ettirmiş, kayıp kaçak miktarlarını buldurup yalıtımdan sona ne kadar enerji tasarrufu sağlayacağınızı önceden öğrenmiş olursunuz. Binanızın durum tespitinin yapılması aynı zamanda nasıl bir yalıtım yaptırmanız gerektiğini belirler. Aynı firmalar size talep etmeniz halinde verimlilik artıcı projeler sunabilirler. Enerji verimlilik uzmanının size önerdiği ürünlerle ve uygulama biçimleriyle yalıtım yaptırmalısınız.


Enerji verimliliği danışmanlık firmasından sonraki aşamalar bir sonraki yazımızda olacak.


“Yalıtım Şart” kamuoyu bilgilendirme kampanyamız dahilinde yayınladığımız diğer yazıları okumak isterseniz:

Doğru Yalıtımı Nasıl Yaptıracağız?

Binalarda Isı Yalıtım Kuralları

GERİ DÖN