Yalıtım sezonu başlıyor

Bahar, yaz geliyor; yalıtım sezonu başlıyor.

Evinizde, işyerinizde ya da ikisinde birden hem daha az enerji harcamak, hem yasal zorunlulukları yerine getirmek hem de daha konforlu, huzurlu bir yaşam için yalıtım yaptıracaksınız; ama nasıl yaptıracaksınız? Soru ve sorun çok... Hangi teknoloji kullanılmalı? Hangi malzeme doğrusu? Hangi firma en iyi işi yapar?

Ülkemizde yalıtım bilinci gün geçtikçe artıyor; ama "doğru yalıtım" konusunda kamuoyunu bilinçlendirici çalışmalar bizce hâlâ yetersiz. Herkes ayrı ayrı konuşuyor. Her firma kendi ürettiği ürünü savunuyor. Uygulayıcı firmalar bayisi bulundukları ürünlere yönlendiriyor bina sahiplerini / yöneticilerini. İnternette güncellenmeyen bir sürü yanlış bilgi de yer alıyor. Peki nasıl karar vereceksiniz? Doğru bir yalıtım yapılıp yapılmayacağını önceden nasıl bileceksiniz?

Konuyu objektif bir bakış açısı ile araştırabilir, öğrenebilir ve bilerek doğru bir yalıtım yaptırabilirsiniz. Doğru bir yalıtım için yerine getirilmesi gereken kriterleri bilmeniz ve yalıtım yaptırmadan evvel sorgulamanız yeterli. Bu kriterler değişmez. Firmaların ürünlerini övmeleri doğal. Övsünler, ama ürünleri gerekli kriterlere uysun. Bunu da ancak siz sorgulayabilirsiniz. İster yalıtım malzemesi satan bir firma olsun, ister uygulayıcı firma olsun, bu kriterleri değiştiremez.

Yalıtım yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken kriterler

1. Yalıtımda kullanılacak malzeme:

Çevreye zarar vermeyen bir malzeme olmalı. Bir başka deyişle yeşil ürün olmalı. Çevreye zarar vermeyen ürünler insan sağlığına da zarar vermez. Bunun için ürünün yeşil ürün sertifikası olup olmadığını sorgulayın. Sertifikası var ise görün ve veren kurumu araştırın.

Yalıtımda kullanılacak malzemenin yangın sınıfına mutlaka bakın. A1 sınıfı yanmaz malzeme olmalıdır.

Yalıtım malzemesinin ısı iletkenlik katsayısı düşük olmalıdır. Bir malzemenin ısı iletkinlik katsayısı ne kadar düşük ise o kadar yüksek yalıtım sağlar.

2. Yalıtım malzemesinin üretim teknolojisi:

Nefes alan malzeme olmalıdır. Nefes almayan yalıtım malzemesi ile yapılan yalıtım uygulamalarında ileride ciddi yoğuşma ve rutubet sorunları oluşur. Birçok yalıtım malzemesi uygulamasında buna rastlanmaktadır. Bunun için ürünün teknik bilgilerini, içerik detaylarını inceleyin. Özellikle mantolama işinin sıkıntılı bir iş olduğunu unutmayın. Artık ısı yalıtımında levhalarla, dübellerle, bunların hesaplarıyla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Gelişen teknoloji nanoteknolojik yalıtım kaplamalarını üretti. Bu yalıtım kaplamaları hem yanmaz, hem çevreye duyarlı, hem de en etkin yalıtım sağlıyor. Nanoteknoloji ürünü yalıtım kaplamaları ile hem dış cephe, hem iç cephe, hem de çatı yalıtımı sağlayabiirsiniz. Üstelik bu ürünlerin uygulanması da son derecede kolay. Tıpkı bir boya gibi uygulanabiliyor. Böylelikle uygulamadan kaynaklanan sorunlar da yaşanmıyor.

3. Yalıtımı uygulayacak firma:

Yalıtımı uygulayacak firmanın referanslarını görün.

Firmanın kullandığı ürünleri üreten, bayiliğini yaptığı üretici firmayı arayın, halen bayileri olarak çalışıp çalışmadığını araştırın ve uygulamaları hakkında bilgi alın. Üretici firmalar bu konuda bizi bilgilendirecektir.

Uygulayıcı firma ile mutlaka sözleşme yapın. Sözleşmede işin kriterlerini detaylı olarak belirtin.

Artık çevreci malzeme ve teknolojilerle, doğru uygulama ile yalıtımı sağlanmış evlerinizde / işyerlerinizde sağlıklı ve konforlu bir yaşam sizi bekliyor.

GERİ DÖN