Sağlam Malzeme

Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin alanı çok geniştir. Metalurji ve Malzeme Mühendisleri, her sektörden farklı uygulamalarda malzemelerin üretimi, geliştirilmesi, işlenmesi, test edilmesi, kullanılacak alana göre en verimli malzemenin belirlenmesi ile ilgilidirler. Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini ilgilendiren malzemeler sınırsızdır. İnşaat ve yapı, otomotiv, mutfak malzemeleri, cam, slikon çipler, yapay dokular, implantlar, nanoteknolojik ürünler, uzay endüstrisinde kullanılan hafif nanoteknolojik ürünlere kadar bu liste uzar gider.

Bizim firmamız Teknolojik Yapı Merkezi yapılarda nanoteknolojik yalıtım çözümleri konusunda uzman bir firma. Yalıtım alanında nanoteknoloji ürünü yalıtım malzemelerini belirleyip, ülkemize getiriyoruz. Hatta bu üstün özelliklere sahip malzemelerin ülkemizde üretilmesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz.

Distribütörlüğünü sürdürdüğümüz SICC GmbH firması Almanya’da nanoteknolojik malzeme üretimi konusunda dünya çapında kabul görmüş, uzman bir kuruluş. SICC GmbH tarafından üretilen ClimateActivePaint yalıtım kaplamaları bence dünyanın en gelişmiş nanoteknoloji eseri bir yalıtım malzemesi.

ClimateActivePaint çevreye duyarlı, UL GreenGuard Gold sertifikalı yeşil ürün. Nefes alabilen thermoseramik membrandan oluşuyor. A1 sınıfı yanmaz. %200 elastik. %50 oranında içi boş vakumlu termoseramik küreciklerden ve %50 oranında su bazlı bağlaçlardan oluşuyor. Ürünü bizim gözümüzde rakipsiz kılan birçok özelliği var. (Bu konuda detaylı bilgi için tıklayınız: ClimateActivePaint)

Bir Matalurji ve Malzeme Mühendisi olarak benim için hangi alanda kullanılırsa kullanılsın bir malzemenin insan yaşamına maksimum katkı sağlaması ama aynı zamanda çevreye duyarlı olması gerekir. Yalıtım malzemelerinin de kesinlikle çevreye duyarlı olması gerekir. Maksimum enerji verimliliği sağlayan, çevreye, insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermeyen, ekonomik verimliliğe sahip yalıtım kaplamaları ClimateActivePaint grubunu tercih etmemizin en önemli nedeni budur.

Bir yapıyı, bir ürünü, bir uygulamaya kaliteli yapan özelliklerin en önemlisi onu oluştururken kullanılan malzemedir. Günlük konuşmada dediğimiz gibi malzemesi sağlam olmalı. Malzeme kaliteli olmaz ise uygulamaya yapan ne kadar kaliteli bir uygulama yaparsa yapsın sonuç hazin olur. Hayatımızda kullandığımız ürünleri her zaman çevreci bir bakış açısı ile sorgulamalıyız. Çünkü dünyamızı korumalıyız. Yaşamın her alanında, her zaman fonksiyonel, tasarruf sağlayan, çevreye duyarlı, kaliteli, yenilikçi, malzemesi sağlam ürünleri tercih etmeliyiz. Bilmeliyiz ki bu ürünler yaşamımızı kolaylaştırırken, sanıldığının aksine bize daha ekonomik bütçelerle hareket etmemizi sağlamaktadır.


Mahir Can Patoğlu / Metalurji ve Malzeme Mühendisi

Teknolojik Yapı Merkezi

GERİ DÖN