Nanoteknolojinin yalıtımdaki önemi nedir?

Yalıtımda ve hayatımızın başka hangi alanlarında nanoteknolojik ürünler var?

Nanoteknoloji ne demek?

Nanoteknoloji terimi, nanometre (nm) biriminden gelir. Nano sözcüğünün kökeni Yunanca olup “cüce, minik” anlamında kullanılır. 1 nanometre, 1 metrenin milyarda biri kadardır. 1 milimetrenin de milyonda birine karşılık gelen bir uzunluktur.

Nanoteknoloji, maddeyi oluşturan atomların, moleküllerin en küçük birimlerini tanımlamaktadır. Nanoteknoloji, maddelerin moleküler yapısını inceleyip değiştirerek daha işlevsel yeni maddeler oluşturma çalışmalarını kapsar.

Nanoteknoloji günümüzde tıp, biyoloji, fizik, kimya, malzeme ve imalat sektörü, elektronik, bilgisayar, tarım gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Nanoteknoloji alanındaki çalışmalar ile yeni nanomaddeler; yani nano dediğimiz çok çok küçük, ama mahareti çok büyük maddeler elde edilmektedir.

Nanoteknoloji nerelerde, nasıl çalışır?

Nanoteknolojinin temeli “daha az maliyetle daha kullanışlı ve daha fazla üretim” anlayışına dayanır. Nanoteknoloji, dünyanın korunarak insan sağlığı için daha işlevsel ve güvenli bir yaşam ortamı yaratılması için çalışır.

Bir zamanlar kasetlerde, kocaman harddisklerde taşıdığımız dosyaları şimdi nanoteknoloji ürünü bir tek DVD’de taşıyabiliyoruz. Ne büyük kolaylık değil mi? Hem daha küçük, daha az yer kaplıyor, hem daha geniş kapasiteli ve de daha kolay kullamlı; üstelik daha ekonomik.

Nanoteknolojik ürünler artık yaşamımızın her alanında var, fotovoltaik filmler, organik ışık emiciler, çizilme direnci çok yüksek yüzeyler, leke tutmayan giyisiler, boyalar... Nanoteknolojik varis çorabından tutun, silecek gerektirmeyen nanoteknolojik oto camlarına kadar.

Nanoteknolojik ürünler insan hayatını kolaylaştıran, çevreye duyarlı, ekonomik, yenilikçi ürünlerdir. Çevreye duyarlı olabilmesi için yapısında çevreye zarar veren bir madde barındırmaması ve yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlaması gerekir.

Yalıtımda nanoteknolojik ürünler devri ve ClimateActivePaint

Yalıtım konusunda da nanoteknoloji ürünü yalıtım kaplamaları bizim konumuz. Çünkü biz Teknolojik Yapı Merkezi'yiz. Yapı alanında dünyada geliştirilen en yeni teknolojileri takip ediyoruz, en iyi malzemeleri Türkiye'ye getiriyoruz. ClimateActivePaint yalıtım kaplamaları tam bir nanoteknolojik malzemedir. ClimateActivePaint’i üreten Alman SICC Coatings, nanoteknolojik yüzey kaplamaları alanında uzman bir kimya sanayi firmasıdır.

Teknolojik Yapı Merkezi olarak SICC Coatings’in de Türkiye distribütörüyüz ve yeni nesil teknoloji ürünlerini ülkemize getirmekteyiz. Ülkemizdeki yalıtım sektörüne sunduğumuz son marka olan ClimateActivePaint kaplamalarının en önemli özelliği nanotektonolojik bir ürün olmasıdır.

Bu anlamda, ClimateActivePaint ürünlerinin özellikleri nelerdir?

 • Nanoteknolojik yalıtım malzemesidir.
 • % 50 oranında içi boş vakumlu termoseramik küreciklerden ve % 50 oranında su bazlı bağlaçlardan oluşur. Bu oranlarla dünyada eşi benzeri olmayan bir malzemedir.
 • Çevreye duyarlı ULGoldGuard sertifikalı yeşil üründür. Yapısında insana ve doğaya zararlı hiçbir madde içermez.
 • Uygulandığı yüzeylerde enerji tasarrufu sağlar.
 • Kir tutmaz, lekelenmez, solmaz; silinebilir, yıkanabilir.
 • Asitlerden, bazlardan, gazlardan, tuzlardan ve UV ışınlarından etkilenmez.
 • A1 sınıfı yanmaz bir malzemedir.
 • Isı iletim katsayısı 0,00021 W/mK’dır.
 • % 200 elastiktir.
 • Antialerjik, antibakteriyel, antistatiktir.
 • Yaşadığımız mekanlarda hayatı kolaylaştırır, daha ekonomik, daha konforlu ortamlar yaratır.

ClimateActivePaint yalıtım kaplamalarının diğer özelliklerini, ayrı yazıların konusu olarak takip edebilirsiniz.

GERİ DÖN