Evinizin dış cephe renklerini seçerken

Evinizin rengi hayatınızın rengi olabilir.

Renkler insan psikolojisi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Renklerle en iyi reklam ve pazarlamacılar oynar. Enerji, heyecan, hareket, hırs için kırmızıyı; doğalı çağrıştırmak için mavi ve yeşili, hız için sarıyı, ciddiyet ve güç için siyahı, saflık ve temizlik için beyazı kullanırlar.

Binaların dış cephe renkleri önemlidir. İnsanlarda ilk izlenimi bu renkler oluşturur. Tarif ederken, “şuradaki sarı bina, hani balkonları cart yeşil renkli olan” gibi tanımlar kullanılır.

Yapıların dış cephe renkleri, hem çevredekiler hem de içinde yaşayanlar için oldukça önemlidir. Çünkü insanlar her gün girip çıkarken bu renkle karşı karşıya gelirler.

Yapıların dış cephe renkleri dışarıya karşı nasıl bir izlenim verilmek istendiğiyle de alakalıdır. Örneğin yapı bir devlet kurumuna aitse rengi ona göre seçilir. Bu yapılarda genelde verilmek istenen izlenim “ciddiyet ve sağlamlık” esasında seçilen koyu renklerdir. Hatta bu nedenledir ki geçmiş yıllarda “başkent” Ankara’daki kamu binalarının dış cepheleri için hep koyu renkler seçilmiş; Ankara’nın adı “gri şehir”e çıkmıştır.

Bir eğlence merkezi, bir dinlenme tesisi ya da villa, apartman, hastane, okul, kışla, kütüphane, pasaj, müze, alışveriş merkezi... Bunların tümünde de dış cephe renkleri farklı kriterlere göre belirlenir.

Renk seçiminde evinizin konumu ve biçimi belirleyici kriterdir.

Yapının konumu: Binanızın rengini belirlerken, binanın şehir içinde olup olmadığı, site içerisinde olup olmadığı gibi konumlar önemlidir. Binaların renkleri bulunduğu yerlerin doğasına uyum içerisinde olmalıdır. Örneğin bir semtte veya sitede belediye tarafından önceden belirlenmiş ve uyulması gerekli bir sistem yoksa, evinizin renginin semtinizin ya da sitenizin genel görünümünü bozmaması, diğer komşu ev ya da binalarla uyum içerisinde olması gerekir.

Yapının biçimi: Dış cephe renginin belirlenmesinde yapının müstakil, villa, apartman olup almadığı gibi seçenekler belirleyici kriterlerdir.

Bina rengi malzeme seçimine göre belirlenmeli

Yalıtım için dış cephe kaplaması kullanılıyorsa renk seçeneğiniz çok fazla. “Dış cephe kaplaması rengi” ile kastettiğimiz, binanızın dış cephe boyası değil, yalıtım için yaptırdığınız kaplamadır.

Bazı özel mimari tasarımlı binalarda dış cephe farklı olabilir. Örneğin taş, tuğla veya ahşap gibi farklı bir malzeme kullanılmış olabilir. Demek ki binanızın dış cephe rengi, binanızın yapımında dış cephede kullanılan malzemeye göre de değişiklik gösterebilir. Genelde müstakil evlerin veya villaların mimarisinde bu tür malzeme kullanımları olur. Bu tip yapılarda seçilecek renk kombinasyonu binanın dış cephe görünümünü bozmayacak şekilde olmalıdır. Bu anlamda binalarda, tıpkı iç cephede olduğu gibi, dış cephede de renk ve desen seçenekleri vardır. Yani yapının mimari stiline göre renk seçimi yapmalısınız. Tabi bu konuda bir mimara danışmanız en iyisi.

Dış cephe rengininin seçiminde yapının biçimi ve büyüklüğü de etkili kriterlerdir.

Konutların dış cephesinde farklı renklerle bir kombinasyon da oluşturulabilir. Tek renk yerine yapıya hareket katan bir renk kombinasyonu yapılabilir; iki ya da daha fazla renk seçilebilir. Farklı malzemeler farklı renklerle vurgulanabilir; kapı ve pencereler yapının estetiğine güç kazandıracak şekilde renklendirilebilir.

ClimateActivePaint yalıtım kaplamaları

ClimateActivePaint yalıtım kaplamaları size hem iç cephe, hem dış cephede uygulayabileceğiniz 100 binden fazla renk seçeneği sunar.

Ayrıca taş, tuğla, ahşap yapıların görünüm ve doğalarına zarar vermeden, istediğiniz gibi kaplama yapabilme olanağınız da mevcut.

ClimateActivePaint bir yalıtım kaplamasıdır. Yapılarda iç cephe, dış cephe ve çatı yalıtımında kullanılır. Fakat en önemli özelliklerinden biri de, tıpkı bir boya gibi uygulanması, yapıda ayrıca boya gereksinimini ortadan kaldırmasıdır.

Renkli evlerinizde renkli, sağlıklı ve mutlu yaşamanızı dileriz.

GERİ DÖN