Evinizi doğal yollarla soğutabilirsiniz

Evlerde en çok enerji tüketimi yazın soğutmak için, kışın da ısıtmak için olan tüketimdir. Klima gibi ısıtma ve soğutma sistemleri, atmosfere tonlarca karbon dioksit yayar. İşte bu durum küresel ısınmaya neden olur.

Doğal yollarla evinizi soğutarak enerji verimliliği sağlayabilirsiniz.

Isının evinize girmesini engellemek için:

*Isının evinize girmesini engelemenin en etkili yolu yalıtımdır. Yalıtım, evi kışın sıcak yazın da soğuk tutmak için bir gerekliliktir. Dış duvarlara, iç cepheye ve de çatıya doğru malzeme ve uygulamayla yalıtım yaptırarak ısının geçişini büyük ölçüde engellersiniz. Böylelikle soğutmak için harcadığınız enerji sarfiyatı engellenir, elektrik faturanız düşer. Daha sağlıklı ve konforlu bir ortam kazanırsınız.

*Kapı ve pencereleri de yalıtarak, sızdırmazlık sağlayarak evinizin soğumasına katkı sağlayabilirsiniz.

*Yansıtıcı engeller kullanın:

Evinizi enerji sarfiyatı yapmadan doğal soğutmanın en önemli yollarından biri de evinizin dış cephesinin rengidir. Koyu renkler güneş enerjisini açık renklere göre daha çok emer. Bu emilen enerjinin bir kısmı evinize transfer olur. Buna karşılık açık renkli yüzeyler, gelen güneş enerjisini etkili bir şekilde yansıtır. Böylelikle evinize ısı transferi azalır. Bu noktada şunu da belirtelim; bizim yalıtım malzememiz ClimateActivePaint dış cephe kaplaması bu renk sorununu ortadan kaldırmıştır. Çünkü yalıtım kaplaması yapısındaki seramik kürecikler sayesinde dik gelen güneş ışınlarını geri dışarıya yansıtır, eğik gelenleri alır. Yazın klima görevi görürken, kışın binanın ısınmasına yardımcı olur.

*Gölgeleme:

Gölgeleme evinizi soğutmanın en ekonomik ve basit yoludur. Soğutma maliyetinin yaklaşık %40’ı kadarını bu yolla tasarruf edebilirsiniz. Özellikle çok katlı olmayan evlerde uygun peyzaj tekniklerinin kullanılıp kullanılmadığına dikkat edin. Ağaçlar, asmalar, çalılar enerji tasarrufu yapılmasına yardımcı olabilirler. Ağaçlar evin güney ve batı bölgelerinde stratejik olarak konumlandırılabilir. Özellikle çabuk büyüyen, yöreye uygun, yapraklı ağaçlar yazın gölge yaratırken kışın hafif ve ışıl ışıl ısıyı yayarlar. Örneğin çalılıklar güneş ışığını engelleyerek duvarların alt kısımlarını yazın ısı kazançlarından korurlar. Bu küçük çalıcıklar kışın da bir rüzgar bariyeri gibi evin soğuk havadan korunmasına yardımcı olurlar. Gördüğünüz gibi evimizin peyzajı da enerji verimliliğinde çok önemli.

Diğer gölgeleme araçları da perdeler ve örtülerdir. Açık renkli perdeler güneş ışığının çoğunu içeriye yansıtır. Bu nedenle iki katmanlı perdeler ya da yazlık ve kışlık perdeler kullanabilirsiniz. Jaluzilerin daha çok yansıtıcı tarafları dışarıya bakmalıdır. Doğrudan güneş ışığı alan pencerelerinizin perdelerini gün boyunca kapalı tutun. Eğer koyu renkli perdeniz yoksa, koyu renkli bir örtüyü güneş gelen pencereye tutturabilir, bir süreliğine sabitleyebilirsiniz.

GERİ DÖN