Evinizde enerji tasarrufu için öneriler

Evlerimizde enerjiyi ısınmak, yaşadığımız alanları aydınlatmak, elektrikli ev aletlerini kullanmak ve sıcak su için harcıyoruz. Bazı önlemler alarak enerji tüketimimizi azaltabiliriz. Böylelikle ekonomik olarak giderlerimizi düşürebilir, daha sağlıklı ve konforlu ortamlarda yaşayabilir, çevre için bir fayda sağlayabiliriz.

Enerji tüketiminin yaşamın her alanda düşürülmesi, daha az yakıt tüketilmesi, zararlı atık gaz salınımının azaltılması ve bu tarz yaşam bilincinin yaygınlaşması daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya için şart. Bunun için hepimize görev düşüyor.

Çevreyi korumak enerji verimliliği ile mümkündür. Çevreyi korumak, hayatı korumak ve gelecek kuşaklara daha güzel bir dünya bırakmak demektir.

Enerji tasarrufu için neler yapabilirsiniz?

İşe elektrik faturamızı düşürmekten başlayabiliriz. Bunun için bazı basit tedbirler almak yeterli.

• Evinizde dekoratif amaçlı aydınlatmalardan kaçının. Evin bölümlerine uygun güçte ampul seçin; örneğin koridorlarda yüksek güçte ampul kullanmaya gerek yok. Kullanmadığınız bölümlerde ışıkları açık unutmayın.

• Evdeki tüm elektrikli aletleri kullanmadığınız zaman bekleme konumunda bırakmayın. Fişini pirizden çekin. Televizyondan tutun da kahve makinenize kadar bunu yapın.

• Çamaşır makinenizi, bulaşık makinenizi doldurmadan çalıştırmayın. Ekonomik programda kullanın. Çamaşır kurutma makinesi kullanmayın.

• Bilgisayarlarınızı gün boyu açık tutmayın. İşiniz bitince kapatın.

• Evinize yeni elektrikli eşya alırken bunların A ve üstü enerji verimliliği sağlayanlarından alın. Enerji verimliliğini konfora tercih edin.

Isınma giderlerini düşürmek için neler yapabilirsiniz?

• Evinizin bulunduğu binanın yalıtımı ısınma giderlerinizi düşüren en önemli etkendir. Binanızın dış cephe ve çatı yalıtımının, evinizin iç cephe yalıtımının; pencerelerinizin, döşemelerinizin ve tesisatlarınızın yalıtımının doğru yapılmış olması gerekir. Böylelikle ısınma giderlerinizde hatırı sayılır ölçüde tasarruf sağlarken daha sağlıklı bir ortamda da yaşarsınız.

• Kombi seçiminizi doğru yapın. Kombinizin, klimanızın bakımını yaptırın.

• Kombinizi açıp kapatmak yerine sürekli düşük ısıda tutun. Kullanmadığınız odaları da düşük ısıda tutun.

• Radyatörlerin üstlerini ve önlerini örtmeyin.

GERİ DÖN