Doğru Yalıtımı Nasıl Yaptıracağız?

Kamuoyunu doğru yalıtım konusunda aydınlatıyoruz.

Teknolojik Yapı Merkezi olarak kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları kapsamında bir kampanya başlatıyoruz: “Yalıtım Şart” adlı kampanyamızın öncelikli amacı, kamuoyunun yalıtım konusunda bilinçlendirilmesine destek vermek.

1950 yılından beri faaliyette olan bir firmayız. Ana faaliyet alanımız; çevreye duyarlı, üstün teknoloji yapı ve yalıtım ürünleridir. Isı yalıtımı, su yalıtımı ve tesisat yalıtımı alanlarında uzun yıllardır çalışmaktayız. Ülkemizin yalıtım ve çevreci bina çözümleri konusundaki ihtiyaçlarını tespit edip bu ihtiyaçlara en uygun çözümü sağlayan, en son teknoloji ile geliştirilen ürünleri Türkiye’ye getiriyoruz.

Yalıtımda toplumsal bilinç

Son zamanlarda ülkemizde binalarda yalıtım yapılması, yalıtımsız bina kalmaması konuları gündemde. Çünkü yalıtım enerji tasarrufu sağladığı için hem daha sağlıklı ve konforlu, hem de daha ekonomik bir yaşam için şart. Daha yaşanabilir bir dünya için enerji verimliliğinin sağlanması, çevrenin korunması gerekiyor. Tüm dünya bu konuda gerekli tedbirleri almaya çalışıyor. Kamuoyunda çevre bilinci yaratılmaya çalışılıyor. Ülkemizde de bu çalışmalar yapılıyor, ama halen yalıtılmamış bina sayısı çok fazla. 2017’de yalıtımsız bina kalmayacak deniyor, doğru yalıtım, doğru malzeme ve doğru işçilik deniyor.

Kamuoyu yalıtım konusunda yeteri kadar bilgi sahibi mi?

“Evimizin, binamızın yalıtımını yaptıracağız, ama doğru yapılmasını nasıl sağlayacağız? Doğru firmayı, doğru malzemeyi nasıl belirleyeceğiz? Biz yalıtım uzmanı değiliz, bu konuda pek çok yanlış uygulamalarla karşılaşıyoruz, nedir bunun standardı? İnternette ısı yalıtımı, ısı yalıtım malzemeleri, yalıtım standartları konusunda araştırma yapıldığında maalesef güncel bilgilere pek ulaşılamıyor. ‘Binalarda Isı Yalıtım Kuralları’ standardı TS 825, yalıtım malzemeleri üreten firmaların açıklamaları ve diğer bilgiler de bu standartları açıklamaya çalışan, kendi ürünlerini ön plana çıkaran metinlerle karşılaşıyoruz. Bazen yalıtım konusunda doğru olarak yer alan bir bilgi başka bir yerde yanlış olarak yer alıyor. Peki bu bilgi kirliliği içerisinde hangisi doğru nereden bileceğiz?”

İşte bunlar sürekli karşılaştığımız sorular. Gerek kamuoyu araştırmalarımız, gerekse bize gelen sorulardan anlıyoruz ki, yalıtım konusunda halkımız yeteri kadar bilinçli değil. Bu konuda haklı sebepleri de var. Biz de üzerimize düşeni yapmak için halkımızın bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlayacak bir bilgilendirme kampanyası hazırladık.

Yalıtım Şart!

Kampanyamızın adında olduğu gibi yalıtım şart, ama nasıl bir yalıtım? Tabii ki doğru bir yalıtım. Kampanyamızın amacı yalıtım konusunda ihtiyaç sahiplerini bilgilendirmekle birlikte tüm kamuoyuna da, daha çevreci, daha yeşil, daha sağlıklı bir dünya için yaşadığımız yapıların da çevreci, sağlıklı olması için gerekli bilgilendirmelerde yardımcı olmaktır.

Kampanyamız tüm ara başlıkları ile “Doğru Yalıtımı Nasıl Yaptıracağız?” “Neden Yalıtım Yaptırmalıyız” sorularına detaylı cevaplar sunacaktır.

Tüm Türkiye’ye yayılmış 150 civarında uygulayıcı firmamız; enerji verimliliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, ısı yalıtımı, inşaat mühendisliği, mimari, makine mühendisliği, çevreci ürün teknolojileri, kimya sanayi, ısı ve su yalıtımı konularında kampanyamıza araştırmaları, deneyimleri ile destek veren Türk, Alman, İtalyan uzmanlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz.

Bilgilendirme bültenlerimizi web sitemiz, sosyal medya platformlarımız ve medyalar aracılığı ile kamuoyuna iletmeye çalışacağız. Siz de yalıtım ile ilgili merak ettiğiniz konuları, karşılaştığınız sorunları web sitemizden “yalıtım soru” konusuyla bize yazarak kampanyamıza katılabilirsiniz.

GERİ DÖN