Çevreye duyarlı ısı yalıtımı

Çevreyi korumak aslında bir zorunluluktur. Çünkü çevreyi korumak demek, dünyadaki doğal kaynakları korumak demektir. Doğanın dengesini korumak demektir. İnsanlığı korumak demektir.

Sağlıklı insanlar sağlıklı çevrelerde var olabilirler. Çevre, adı üzerinde önce bulunduğumuz çevreden başlar. Yaşadığımız yerler; o yerlerin havası, suyu, yolları, köyleri, çevremizdeki insanlar hepsi bizim yakın çevremizi oluşturur. Biz de haliyle yakın çevremizi korumakla başlarız işe.

Çevreci bakış açısı

Birey olarak bu anlamda üzerimize düşen sorumlulukların neler olduğunu bilip, yerine getirmeye çalışmalıyız. Kendi sorumluluklarımızı yerine getirirsek başkalarına da eleştirel bakabilir, onları da sorumluluklarını yerine getirmeleri için zorlayabiliriz. Çevreyi koruyarak yaşamak her bireyin sosyal sorumluluğudur. Çevreyi koruyarak yönetmek, yöneticilerin sosyal sorumluluğudur. Herkes işini yapar, ama çevreyi koruyarak iş yapmak iş yapanın sosyal sorumluluğudur. Bizler birey olarak çevre konusunda bilinçli olursak, bizim dışımızdakilere de hep birlikte eleştirel bakarak sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayabiliriz. Toplumsa bilinç bu şekilde sağlanır.

“Çevreci bakış açısı” çok geniş bir kavram. Yaşadığımız her alanda, her anda bu bilinçle hareket edersek yapabileceğimiz çok şey var. İş hayatında herkes kendi işini yaparken “çevreci bir anlayışla” yaparsa bu bilinç daha çabuk yaygınlaşır. Ticaret para kazanmak için yapılır. Ama para kazanırken çevreye, dolayısıyla insana faydalı, sosyal sorumluluk bilinci içerisinde iş yapan firmalar o toplumun gözünde itibar kazanırlar.

Çevreci yalıtım konusunda birey olarak ne yapabiliriz?

Son zamanlarda ülkemizde yalıtım sektörü çok hareketli. Bir tarafta bina sahipleri; diğer tarafta yalıtım işini yapan uygulayıcı firmalar, yalıtım ürünleri, malzemeleri üreten firmalar, bu konuda çalışan uzmanlar, kanun koyucular... Birey olarak bizlerin yapması gereken ilk ve en önemli konu “bilmek!” Evet, bilinçli olmak. Çevreye duyarlı yalıtımın nasıl olduğunu bilmek. Bilmek için araştırabiliriz, araştırırsak biliriz. Bilirsek doğrusunu yaptırabiliriz. Bilenler bilmeyenleri aydınlatabilir. Sözün özü bilinçli tüketici olmalı ve bu işe el atmalıdır.

Çevreye duyarlı yalıtım nedir?

Aslında yalıtım zaten çevreye duyarlıdır. Çevre için, enerji tasarrufu için yapılır. Ama malesef yanlış yapılan işler var. Çevreye zararlı malzeme ve uygulamalar mevcut. Mecburen bu şekilde tanımlamak zorunda kalıyoruz. Çevreye duyarlı yalıtım, insana ve çevreye zarar vermeyen çevreci malzemeler ve teknikler kullanan, beklenen enerji tasarrufunu sağlayan doğru yalıtımdır. Doğru yalıtım yaptırırsak hem daha uzun ömürlü mekanlara sahip oluruz, hem de daha az enerji tüketiriz. Buna paralel oranla çevremizi korumuş oluruz.

Çevreye duyarlı yalıtım malzemeleri

Yalıtımda en önemli etken, kullanılan malzemelerin niteliğidir. Yalıtım malzemelerinin kesinlikle çevreci, yeşil ürün olup olmadığını sorgulamalıyız. Çevreye duyarlı yeni teknoloji yalıtım ve yapı malzemeleri kullanılması gerektiğini bilmeliyiz. Bunu anlamak basit. Artık dünyada gelişen teknolojiye koşut, yaşamın her alanında nanoteknoloji ürünü malzemeler üretiliyor. Yalıtım konusunda da bu teknoloji var ve çevreye duyarlı malzemeler üretiliyor. Bizim firmamızın da mevcudiyet nedeni bu: Çevreye duyarlı yalıtım ve yapı malzemeleri.

Biz bunların satışını yaparak para kazanıyoruz. Pekala daha kolay para kazanma yolları vardı. Kabul edilen, klasikleşen, çevreci olmasa bile satışı kolay olan ürünlerin satışını da yapabilirdik. Ama o vakit çevreye duyarlı bir firma olmazdık, sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmiş olmazdık.

Biz şu anda nanoteknoloji ürünü çevreye duyarlı yalıtım malzemelerini ülkemize getiriyoruz. Çevreye duyarlı yalıtım, en yeni teknolojilerle geliştirilmiş çevreye duyarlı malzemelerle mümkün oluyor. Vatandaşlarımızın daha ekonomik, daha sağlıklı mekanlarda yaşaması için bu ürünler hakkında bilgi sahibi olması için çalışıyoruz. İşimiz zor. Ama yenilikleri kabul ettirmek başlangıçta zaten çok çaba gerektirir. Güzel şeyler emeksiz olmaz. Bu bilinçle çalışıyoruz.

Her geçen gün biraz daha yol alıyoruz. Artık ülkemizde pek çok birey çevreci ürünler konusunda detaylı araştırma yapıyor. Bu konuda daha bilinçli. Biz bu bilincin daha çabuk yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bu nedenle de bu teknolojiyi ülkemize getirerek ülkemizde üretebilmek, ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz.

GERİ DÖN