Binalarda Rutubet ve Yalıtım

Binalarda, dairenizde, ofislerinizde ekonomik ve sağlıklı bir yalıtım yaptırmak için gereken çözümlerin hepsi Teknolojik Yapı Merkezi’nde mevcut.

Nem havada bulunan su baharıdır. Nem oranı da bu su buharının miktarıdır. Rutubet her ne kadar “nem” olarak algılansa da tam olarak bu değildir. Rutubet mekanlarda oluşur, duvarlardan, zeminden buharlaşan su molekülleridir. Rutubetin birçok nedeni olabilir. Isıtma sistemindeki aksaklıklar, doğalgaz, su tesisatlarındaki bozukluklar, yanlış yalıtım rutubete neden olabilir. Rutubetin oluşmasında en temel nedenlerden biri doğru yalıtım yapılmamasıdır.

Binalarda rutubet yaşam kalitesini düşürür, duvarlara, eşyalara, en önemlisi de insan sağlığına zararlı ortamları yaratabilir.

Binalarda Rutubet Nasıl Oluşur

Rutubetin oluşmasında en önemli nedenlerden biri doğru yalıtım yapılmamasıdır. Dışarıdaki yağmuru, rüzgarı, suyu çeken duvarlar evdeki sıcaklık değerinin de etkisiyle daha fazla buhar yani rutubet oluşmasına neden olur. Örneğin evde tüm odalar konsantre ısınmıyorsa arada çok ısı farkı oluşuyorsa soğuk hava ile sıcak havanın karşılaşması buharlaşmaya bu da rutubete neden olur. Pencerelerde yalıtım doğru yapılmamışsa camlarda terleme bu nedenle olur. Pencere diplerinde küflenme meydana gelir. Yaşadığımız mekanlar arada havalandırılmalı ve içerideki nem dışarıya atılmayıdır.

Rutubete En İyi Çözüm

Rutubete en iyi çözüm yalıtımdır. Binanın dış cephesinin yalıtımıdır. Yalıtımın tek tek dairelere yapılması iyi bir sonuç vermez. Tüm binanın dış cephesine mantolama olarak da adlandırdığımız dış cephe kaplaması yapılarak yalıtım yapılmalıdır. Çatı ve zemin yalıtımı da rutubetin önlenmesinde çok önemlidir. Zeminde ısı yalıtımı yapılmalıdır. Beton zeminlerde betonun sızdırmazlığı sağlanmalıdır.

Son katıldığımız Samsun İnşaat 20016 Fuarı’nda standımızı ziyaret eden sektör temsilcileri, mimar ve inşaat mühendisleri, bina sahipleri en çok rutubet ve su yalıtımı konusunda sorun yaşadıklarını dile getirdiler. Karadeniz Bölgesi nem oranı fazla olan bir bölge. Kuşkusuz bu durum da mekanlardaki nem oranının yükselmesine neden oluyor. Biz de ürünlerimizin uygulamalarını anlatarak çözümler sunduk. Pekçok firma ile iletişime geçtik. Yeni bayii talebleri aldık.

Binalarda, dairenizde, ofislerinizde ekonomik ve sağlıklı bir yalıtım yaptırmak için gereken çözümlerin hepsi Teknolojik Yapı Merkezi’nde mevcut. ClimateActivePaint Dış Cephe Kaplaması, ClimateActivePaint İç Cephe Kaplaması, ClimateActivePaint Çatı Kaplaması, Genie Elektronik Su yalıtımı, Evercem Beton Sızdırmazlık ürünlerimiz ile binalarda en doğru yalıtımın bayilerimiz tarafından yapılan doğru uygulamalar ile yapılmasını sağlıyoruz.

Genie, çoklu darbeli rezonans teknolojisi ile yükselen kapiler su ve rutubeti ortadan kaldırabilirsiniz. Doğada nem her yerdedir. Karadeniz Bölgesi daha da fazla nemli bir bölgedir. Evlerimizin duvarlarındaki rutubetin aşırılığı, ağır yağmur suyu akışları, patlak yağmur suyu boruları, patlamış su boruları veya su tanklarından kaynaklanan sızıntılar veya kaza sonucu oluşmuş sebeplerden dolayı olabilir. Özellikle duvarlardaki rutubetin başka bir sebebi de; kapiler yükselen rutubettir. Genie, çoklu frekans itme gücü rezonansı teknolojisi ile %100 garantili elektro fiziksel bir duvar nem alma sistemidir.

GERİ DÖN