Binalarda Isı Yalıtım Kuralları

Firmamız Teknolojik Yapı Merkezi’nin kamuoyunun “yalıtım” konusunda bilinçlendirmesine katkıda bulunmak amacı ile yürüttüğü “Yalıtım Şart” kampanyamız dahilinde hazırladığımız bu içerikte; binalarda yapılacak ısı yalıtımı ile ilgili yaptırımlar, uygulamalar ve yapılması gerekenler konusunda Genel Müdürümüz Aytaç Patoğlu’ndan aldığımız bilgileri aktarıyoruz:

Binalara ısı yalıtımı yaptırırken nelere dikkat etmeli? Bunun bir standardı var mı?

Binalarda yapılacak olan ısı yalıtımının Türk Standartlar Enstitüsü tarafıdan hazırlanan TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” Standardı bulunmakta. TS 825 standardına internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat bu sandart en son 2006 yılında revize edilmiş. Bu da demek oluyor ki, son 10 yıldır yalıtım malzemeleri konusundaki gelişmeleri içermiyor.

Dünyada son 10 yıldır her alanda teknolojik gelişmeleri görüyoruz. Diğer alanlarda olduğu gibi “inşaat, yapı” alanlarında da çok fazla teknolojik gelişmeler oldu ve olmaya devam ediyor. Yapı yalıtım malzemelerinde tüm dünya çevreci malzemlere yöneldi. Daha çok enerji tasarrufu sağlayan, çevreye ve insana zararı olmayan; daha ekonomik, daha dayanıklı, daha kolay uygulanabilen malzemeler mevcut. Ülkemizde 10 yıl önce revize edilen bu standardlarda bu ürünler yok. Dolayısıyla teknolojinin gerisinde kalıyoruz.

Hâlâ çevreyi kirleten, kısa ömürlü, uygulandığı yapı ile farklı çalışan ürünlerle devam edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bunun zararlarını görüyoruz, böyle giderse görmeye de devam edeceğiz. Biliyoruz ki pek çok yalıtım levhasının ekonomik ömrü 5-7 yıl. Bu süreçten sonra ters çalışmaya başlıyor, iletkenleşiyor ve binanın daha fazla enerji harcamasına neden oluyor.

Yalıtım Malzemelerinde Yeni Teknolojiler

Bu konuda sorumluluk öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, ancak TS 825 çağa ayak uyduramadığı veya son teknolojilere göre yeniden revize edilmediği için artık günümüzde dünyada kullanılmayan, binalara yük veren, aplikasyon yapılırken binaları tahrip eden; sağlıksız, modern dünyanın kullanmadığı yöntemleri tavsiye etmek ve kullandırmak zorunda kalıyor. Tabii ki bu konuda güçlü yalıtım malzemeleri lobilerinin çabası da yadsınamaz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da dünyanın çöplüğü haline geliyoruz. Dünyada artık kullanılmayan, kullanımı vergiye tabi olan, kısa ömürlü, çevreyi ve atmosferi kirleten, yanıcı, astım ve alerjiyi tetikleyen, kanserojen olduğu söylenen teknolojilere yatırım yapmamalıyız. TS 825 yalıtım standartlarının dünya standartlarından uzak olması, dünyaya ayak uyduramaması, tüketicileri eski teknolojilere mecburen yönlendiriyor. Şu anda dünyada ve ülkemizde de uzun ömürlü, binalara yük vermeyen, binaları delik deşik etmeyen yeşil ürünler mevcut. Bir an önce TS 825, dünyada geliştirilen ve ülkemize de getirilen bu üstün teknoloji yalıtım ürünlerini de değerlendirerek yeniden revize edilmeli.

Yalıtım konusunda daha fazla reklam değil daha fazla bilinçlendirme yapılmalı. Kamuoyunda yaratılmaya çalışılan çevre bilinci inşaat, yapı, yalıtım sektöründe de yer bulmalı. Bu konuda yapılabilecek çalışmalarda önerilerimiz kampanya yayınlarımızda detaylı yer alacak.

Biz mümkün olduğunca, internet ortamında, reklam yapmadan, marka belirtmeden, bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Zaten “Yalıtım Şart” adlı kampanyayı yapmamızın nedeni de bu. Uzmanlaştığımız ısı yalıtımı, su yalıtımı, çevreci bina çözümleri konularında kamuoyuna kendi web sitemiz, dijital mecralarımıza ilaveten diğer haber mecralarını kullanarak detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Amacımız, ülkemiz insanının bu konuda bilinçlenip doğru karar vermesi; sağlıklı, uzun ömürlü, çevreci ve de ekonomik yalıtım yaptırabilmesi.

-----

Siz de yalıtım konusunda merak ettiğiniz konuları, karşılaştığınız problemleri sitemizin iletişim formundan bize yazarak kampanyamıza katılabilirsiniz.

http://www.teknolojikyapi.com.tr/iletisim

GERİ DÖN