Aşırı sıcaktan yalıtım ile korunabilirsiniz

Isı yalıtımı genellikle soğuktan korunmak için yapılan bir işlem olarak bilinir. O yüzden de adına “mantolama” demişiz. Mantolama imajlarında hep evlere manto giydirilir, sarılır sarmalanır. Hatta sıcak iklimli bölgelerde ısı yalıtımına bazen gerektiği kadar önem verilmez. Oysa sıcaktan korunmak için bulunduğumuz mekanların soğutulmasına bazen daha fazla enerji harcarız. Enerji verimliliği açısından bu çok önemlidir. İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde olduğu gibi aşırı sıcaklardan korunmak için harcadığımız enerji miktarı, soğutmanın ısıtmaktan daha zor ve masraflı olduğunu gösterir. En önemlisi de sağlık açısından yaşanan problemlerdir.

Isı yalıtımı, yapıların en sıcak zamanlarda içeriye en az ısı geçişini sağlarken, en soğuk zamanlarda yani kış aylarında da ısı kaybının önlenmesini sağlar.

Isı yalıtımı bize yaşadığımız yapılarda her mevsim insan sağlığı için gerekli olan en uygun sıcaklık ortamını sağlar. Böylelikle kışın ısıtmak için yazın da soğutmak için harcadığımız enerji miktarını minimum seviyelere çekeriz. Isı yalıtım ile yazın aşırı ısınma, kışın soğuma engellenir. Böylelikle doğal kaynakların kullanımını da azaltmış oluruz.

Dış cephe yalıtımı sayesinde yaz mevsiminde binanın dış duvarları güneş ışınlarından etkilenmez. ClimateActivePaint dış cephe kaplaması ile istenmeyen güneş ışınları etkin bir şekilde çekilir, bina serinler. Yaz aylarında dışarıdaki hava kış aylarındakine nazaran daha nemlidir. ClimateActivePaint iç cephe kaplaması aşırı sıcak olan yaz aylarında fazla gelen nemi tutararak nem miktarını dengeler, sürekli havalandırmaya gerek kalmaz, kısa süreli havalandırmalar yeterli olur.Yapısındaki seramik kaplama duvarları soğutur. Soğuyan duvarlardan dışarıdaki sıcak havaya rağmen insana iyi gelen bir serinlik yansıtır. İç mekandaki sağlıklı ortamı korur. Soğutmak için harcadığınız enerjiyi minimuma düşürür veya mekanın özelliğine göre sıfırlar. Ayrıca klimaların sağlık için olan zararlarından da kurtulmuş olursunuz.

Yazlık kenterdeki yazlık evlerimizin yalıtımı da kışın oturduğumu evlerin de yaz mevsimine hazır olması gerekir. Bu da ancak yaz kış etkili olan doğru bir yalıtım ile mümkündür. Örneğin Ankara’da 40 dereceyi aşan bir yaz gününde eviniz iyi yalıtılmamışsa işiniz zor. Pencereyi aıp havalandırsanız dışarısı içeriden sıcak, sürekli iklimlendirme, havalandırma cihazları kullansanız hem sağlığınıza hem kesenize zarar.

Yazlık evinizde yalıtım için daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz. Yazlıklarda yalıtım. Yazlıklarda yalıtım.

GERİ DÖN